Descripción
This is a complete series of 5.0 Watt Zener Diode Voltage Regulators with tight limits and better operating characteristics that reflect the superior capabilities of silicon-oxide passivated junctions. All this is in an axial-lead, transfer-molded plastic package that offe tection in all common environmental conditions.
Up to 180 Watt Surge Rating @ 8.3 ms
Maximum Limits Guaranteed on Seven Electrical Parameters
CASE: Void-free, transfer-molded, thermo-setting plastic
FINISH: All external surfaces are corrosion resistant and leads are readily solderable
POLARITY: Cathode indicated by color band. When operated in zener mode, cathode will be positive with respect to anode.
MOUNTING POSITION: Any
WEIGHT: 0.7 gram (approx)
| Atributo | Valor |
|---|---|
| Tensión Nominal de Zener | 6V |
| Configuración de diodo | Simple |
| Número de Elementos por Chip | 1 |
| Tipo de Montaje | Montaje en orificio pasante |
| Disipación de Potencia Máxima | 5 W |
| Tipo de Encapsulado | CASE 017AA |
| Tipo de Zener | Regulador de tensión |
| Tolerancia de Tensión de Zener | ±5% |
| Conteo de Pines | 2 |
| Impedancia Máxima de Zener | 1Ω |
| Corriente de Fugas Inversa Máxima | 1µA |
| Dimensiones | 3.68 (Dia.) x 8.89mm |
| Temperatura Máxima de Funcionamiento | +200 °C |
| Corriente directa | 1A |
| Tensión directa | 1.2V |
| Temperatura de Funcionamiento Mínima | -65 °C |








Valoraciones
No hay valoraciones aún.