Descripción
This standard rectifier is designed for general purpose, low power applications.
Case: Epoxy, Molded
Weight: 0.4 gram (approximately)
Finish: All External Surfaces Corrosion Resistant and Terminal Leads are Readily Solderable
Lead and Mounting Surface Temperature for Soldering Purposes: 260 C Max. for 10 Seconds, 1/16 from case
Shipped in plastic bags, 1000 per bag.
Polarity: Cathode Indicated by Polarity Band
Marking: 1N4001, 1N4002, 1N4003, 1N4004, 1N4005, 1N4006, 1N4007
| Atributo | Valor |
|---|---|
| Tipo de Montaje | Montaje en orificio pasante |
| Tipo de Encapsulado | CASE 59 |
| Corriente Continua Máxima Directa | 1A |
| Tensión Repetitiva Inversa de Pico | 400V |
| Serie | 1N4004 |
| Configuración de diodo | Simple |
| Tipo de Rectificador | Uso General |
| Tipo de Diodo | Rectificador |
| Conteo de Pines | 2 |
| Caída de tensión directa máxima | 1.1V |
| Número de Elementos por Chip | 1 |
| Diámetro | 2.7mm |
| Transitorios de corriente directa no repetitiva de pico | 30A |











Valoraciones
No hay valoraciones aún.