Descripción
NCV8402 is a two channel, three terminal protected Low-Side Smart Discrete device. The protection features include overcurrent, overtemperature, ESD and integrated Drain-to-Gate clamping for overvoltage protection. This device offe tection and is suitable for harsh automotive environments.
Short Circuit Protection
Thermal Shutdown with Automatic Restart
Integrated Clamp for Inductive Switching
ESD Protection
dV/dt Robustness
Analog Drive Capability (Logic Level Input)
NCV Prefix for Automotive and Other Applications Requiring Site and Change Control
End Products
Automobiles
Applications
Switch a Variety of Resistive, Inductive and Capacitive Loads
Can Replace Electromechanical Relays and Discrete Circuits
Lamp Driver
Relay Driver
| Atributo | Valor |
|---|---|
| Tipo de Montaje | Montaje superficial |
| Tipo de Encapsulado | SOIC |
| Conteo de Pines | 8 |
| Dimensiones | 5 x 4 x 1.5mm |
| Longitud | 5mm |
| Ancho | 4mm |
| Altura | 1.5mm |
| Tensión de Alimentación Máxima de Funcionamiento | 51 V |
| Temperatura Máxima de Funcionamiento | +150 °C |
| Tensión de Alimentación de Funcionamiento Mínima | 42 V |
| Temperatura de Funcionamiento Mínima | -55 °C |
| Estándar de automoción | AEC-Q100 |










Valoraciones
No hay valoraciones aún.