Descripción
The MC74HC165A is identical in pin out to the LS165. The device inputs are compatible with standard CMOS outputs, with pullup resistors, they are compatible with LSTTL outputs. This device is an 8-bit shift register with complementary outputs from the last stage. Data may be loaded into the register either in parallel or in serial form. When the Serial Shift/Parallel Load(bar) input is low, the data is loaded asynchronously in parallel. When the Serial Shift/Parallel Load(bar) input is high, the data is loaded serially on the rising edge of either Clock or Clock Inhibit. The 2-input NOR clock may be used either by combining two independent clock sources or by designating one of the clock inputs to act as a clock inhibit.
Output Drive Capability: 10 LSTTL Loads
Outputs Directly Interface to CMOS, NMOS, and TTL
Operating Voltage Range: 2 to 6 V
Low Input Current: 1 mA
High Noise Immunity Characteristic of CMOS Devices
Chip Complexity: 286 FETs or 71.5 Equivalent Gates
| Atributo | Valor |
|---|---|
| Tipo de Encapsulado | TSSOP |
| Función Lógica | Registro de desplazamiento |
| Número de Fases | 8 |
| Familia Lógica | 74HC |
| Tipo de Montaje | Montaje superficial |
| Modo de Funcionamiento | Serie, Paralelo a serie |
| Número de Elementos | 1 |
| Conteo de Pines | 16 |
| Tensión de Alimentación de Funcionamiento Mínima | 2 V |
| Tensión de Alimentación Máxima de Funcionamiento | 6 V |
| Dimensiones | 5.1 x 4.5 x 1.2mm |
| Tipo de Preajuste | Asíncrono |
| Tipo de Reset | Asíncrono |
| Temperatura Máxima de Funcionamiento | 125 °C |
| Temperatura de Funcionamiento Mínima | -55 °C |
| Estándar de automoción | AEC-Q100 |








Valoraciones
No hay valoraciones aún.