Descripción
Operation from 3.0 V to 40 V Input
Low Standby Current
Current Limiting
Output Switch Current to 1.5 A
Output Voltage Adjustable
Frequency Operation to 100 kHz
Precision 2% Reference
4x4mm DFN package option
MC34063A = 0 to +70degC
MC33063A = -40 to +85degC
MC33063AV / NCV33063A = -40 to +125degC
Benefits
Wide input voltage range usable for many applications
<100uA Collector Off-State Current
Adjustable current limit provides improved protection
Large 1.5A peak current capability provides up to ∼1A of average current output
External resistor divider for various output voltage options
Optimize frequency for size or efficiency
Accurate system level performance
Exposed pad package allows for higher output current and improved thermal performance
End Products
Cigarette Lighter Adapter (CLA)
Power Supply
Applications
For Higher Switching Frequency See NCP3063
For Dedicated ENABLE Pin and Higher Switching Frequency See NCP3064
Fan Controller
DC-DC Power Supply
For DFN package see MC33063MNTXG
| Atributo | Valor |
|---|---|
| Corriente de Salida Máxima | 1.5A |
| Tipo de regulador | Conmutación de reducción y elevación |
| Número de Salidas | 1 |
| Regulación de Línea | 30 mV |
| Regulación de Carga | 10 mV |
| Tipo de Montaje | Montaje en orificio pasante |
| Tipo de Encapsulado | PDIP |
| Conteo de Pines | 8 |
| Tipo de Salida | Ajustable |
| Frecuencia de Conmutación Máxima | 100 kHz |
| Regulador de Conmutación | Sí |
| Dimensiones | 10.16 x 7.11 x 4.95mm |
| Temperatura de Funcionamiento Mínima | -40 °C |
| Tensión Máxima de Entrada | 40 V |
| Temperatura Máxima de Funcionamiento | +125 °C |
| Altura | 4.95mm |
| Ancho | 7.11mm |
| Estándar de automoción | AEC-Q100 |
| Longitud | 10.16mm |









Valoraciones
No hay valoraciones aún.