Descripción
The MC14504B is a hex non-inverting level shifter using CMOS technology. The level shifter will shift a TTL signal to CMOS logic levels for any CMOS supply voltage between 5 and 15 volts. A control input also allows interface from CMOS to CMOS at one logic level to another logic level: Either up or down level translating is accomplished by selection of power supply levels VDD and VCC. The VCC level sets the input signal levels while VDD selects the output voltage levels.
UP Translates from a Low to a High Voltage or DOWN Translates from a High to a Low Voltage
Input Threshold Can Be Shifted for TTL Compatibility
No Sequencing Required on Power Supplies or Inputs for Power Up or Power Down
3 to 18 Vdc Operation for VDD and VCC
Diode Protected Inputs to VSS
Capable of Driving Two Low-Power TTL Loads or One Low-Power Schottky TTL Load Over the Rated Temperature Range
Pb-Free Packages are Available
| Atributo | Valor |
|---|---|
| Tipo de Montaje | Montaje superficial |
| Tipo de Encapsulado | TSSOP |
| Conteo de Pines | 16 |
| Tipo de Salida | TTL |
| Dimensiones | 5.1 x 4.5 x 1.05mm |
| Función Lógica | Registro de desplazamiento controlado por tensión |
| Condición de Prueba de Retardo de Propagación | 50pF |
| Tensión de Alimentación Máxima de Funcionamiento | 18 V |
| Tipo de Retardo de Propagación Máxima @ CL Máximo | 280 ns @ 50 pF |
| Temperatura Máxima de Funcionamiento | +125 °C |
| Tensión de Alimentación de Funcionamiento Mínima | 3 V |
| Estándar de automoción | AEC-Q100 |
| Temperatura de Funcionamiento Mínima | -55 °C |









Valoraciones
No hay valoraciones aún.