Descripción
NCV8405 is a three terminal protected Low-Side Smart Discrete device. The protection features include overcurrent, overtemperature, ESD and integrated Drain-to-Gate clamping for overvoltage protection. This device is suitable for harsh automotive environments.
Short Circuit Protection
Thermal Shutdown with Automatic Restart
Integrated Clamp for Inductive Switching
ESD Protection
dV/dt Robustness
Analog Drive Capability (Logic Level Input)
NCV Prefix for Automotive and Other Applications Requiring Site and Change Control
End Products
Automobiles
Applications
Switch a Variety of Resistive, Inductive and Capacitive Loads
Can Replace Electromechanical Relays and Discrete Circuits
Lamp Driver
Relay Driver
| Atributo | Valor |
|---|---|
| Tipo de Montaje | Montaje superficial |
| Tipo de Encapsulado | SOT-223 |
| Conteo de Pines | 4 |
| Dimensiones | 6.7 x 3.7 x 1.75mm |
| Longitud | 6.7mm |
| Ancho | 3.7mm |
| Altura | 1.75mm |
| Tensión de Alimentación Máxima de Funcionamiento | 51 V |
| Temperatura Máxima de Funcionamiento | +150 °C |
| Tensión de Alimentación de Funcionamiento Mínima | 42 V |
| Temperatura de Funcionamiento Mínima | -40 °C |
| Estándar de automoción | AEC-Q101 |











Valoraciones
No hay valoraciones aún.