Descripción
The ESD5Z Series is designed to protect voltage sensitive components from ESD and transient voltage events. Excellent clamping capability, low leakage, and fast response time, make these parts ideal for ESD protection on designs where board space is at a premium. Because of its small size, it is suited for use in cellular phones, portable devices, digital cameras, power supplies and many other portable applications.
8×20 us pulse up to 240W
SZ Prefix for Automotive and Other Applications Requiring Unique Site and Control Change Requirements
PPAP capable
Applications
General ESD protection for handheld devices
TVS protection for charger line and battery contacts in handheld products
| Atributo | Valor |
|---|---|
| Configuración de diodo | Simple |
| Tipo de Dirección | Unidireccional |
| Tensión Residual Máxima | 14.1V |
| Tensión Mínima de Ruptura | 3.3V |
| Tipo de Montaje | Montaje superficial |
| Tipo de Encapsulado | SOD-523 |
| Tensión de Corte Inversa Máxima | 12V |
| Conteo de Pines | 2 |
| Disipación de Potencia de Pulso de Pico | 500mW |
| Corriente de Pulsos de Pico Máxima | 8.4A |
| Protección ESD | Sí |
| Número de Elementos por Chip | 1 |
| Temperatura de Funcionamiento Mínima | -55 °C |
| Temperatura Máxima de Funcionamiento | +150 °C |
| Dimensiones | 1.3 x 0.9 x 0.7mm |
| Corriente de Fugas Inversa Máxima | 50nA |
| Altura | 0.7mm |
| Longitud | 1.3mm |
| Estándar de automoción | AEC-Q101 |
| Capacidad | 105pF |
| Ancho | 0.9mm |
| Corriente de Prueba | 1mA |







Valoraciones
No hay valoraciones aún.