Descripción
These Zener Diode Voltage Regulators are packaged in the SOD-523 surface mount package. They are designed to provide voltage regulation protection and are especially attractive in situations where space is at a premium. They are well suited for applications such as cellular phones, hand held portables and high density PC boards.
Standard Zener Breakdown Voltage Range: 2.4V to 75V
Steady State Power Rating of 500mW
Small Body Outline Dimensions: 0.047in x 0.032in (1.20mm x 0.80mm)
Low Body Height: 0.028in (0.7mm)
ESD Rating of Class 3 (>16kV) Human Body Model
Cathode Indicated by Polarity Band
Lead Finish: 100% Matte Sn (Tin)
Qualified Maximum Reflow Temperature: 260C
Pb-Free Packages are Available
PPAP capable
SZ Prefix for Automotive and Other Applications Requiring Unique Site and Control Change Requirements
Applications
Cellular phones, hand held portables, and high density PC boards, where space is at a premium.
| Atributo | Valor |
|---|---|
| Tensión Nominal de Zener | 34V |
| Configuración de diodo | Simple |
| Número de Elementos por Chip | 1 |
| Tipo de Montaje | Montaje superficial |
| Disipación de Potencia Máxima | 500 mW |
| Tipo de Encapsulado | SOD-523 |
| Tipo de Zener | Regulador de tensión |
| Conteo de Pines | 2 |
| Corriente de Prueba | 2mA |
| Impedancia Máxima de Zener | 500Ω |
| Corriente de Fugas Inversa Máxima | 50nA |
| Dimensiones | 1.3 x 0.9 x 0.7mm |
| Temperatura de Funcionamiento Mínima | -65 °C |
| Tensión directa | 0.9V |
| Corriente directa | 10mA |
| Temperatura Máxima de Funcionamiento | +150 °C |
| Estándar de automoción | AEC-Q101 |
| Coeficiente de Temperatura de Tensión Típica | 30.4mV/K |








Valoraciones
No hay valoraciones aún.