Descripción
Standard Zener Breakdown Voltage Range – 2.4 V to 75 V
Steady State Power Rating of 300 mW
Small Body Outline Dimensions: 0.067″ X 0.049″ (1.7 mm X 1.25 mm)
Low Body Height: 0.035″ (0.9 mm)
Mechanical Characteristics
Package Weight: 4.507 mg/unit
ESD Rating of Class 3 (>16 KV) per Human Body Model
Mechanical Characteristics:
CASE: Void-free, transfer-molded plastic
FINISH: All external surfaces are corrosion resistant
MAXIMUM CASE TEMPERATURE FOR SOLDERING PURPOSES: 260?C for 10 Seconds
LEADS: Plated with Pb/Sn or Sb only (Pb-Free)
POLARITY: Cathode indicated by polarity band
MOUNTING POSITION: Any
Pb-Free Packages are Available
PPAP capable
SZ Prefix for Automotive and Other Applications Requiring Unique Site and Control Change Requirements
Applications
Zener voltage regulation
| Atributo | Valor |
|---|---|
| Configuración de diodo | Simple |
| Tensión Nominal de Zener | 12V |
| Tipo de Montaje | Montaje superficial |
| Número de Elementos por Chip | 1 |
| Disipación de Potencia Máxima | 300 mW |
| Tipo de Encapsulado | SOD-323 |
| Tipo de Zener | Regulador de tensión |
| Conteo de Pines | 2 |
| Corriente de Prueba | 5mA |
| Impedancia Máxima de Zener | 80Ω |
| Corriente de Fugas Inversa Máxima | 100nA |
| Dimensiones | 1.8 x 1.35 x 0.9mm |
| Tensión directa | 0.9V |
| Corriente directa | 10mA |
| Temperatura Máxima de Funcionamiento | +150 °C |
| Estándar de automoción | AEC-Q101 |
| Temperatura de Funcionamiento Mínima | -65 °C |








Valoraciones
No hay valoraciones aún.