Descripción
Diodos Zener de 225 mW de las series BZX84 y SZBZX84, ON Semiconductor
This series of Zener diodes is offered in the convenient, surface mount plastic SOT-23 package. These devices are designed to provide voltage regulation with minimum space requirement. They are well suited for applications such as cellular phones, hand held portables, and high density PC boards.
250 mW Rating on FR-4 or FR-5 Board
Zener Breakdown Voltage Range – 2.4 V to 75 V
Package Designed for Optimal Automated Board Assembly
Small Package Size for High Density Applications
ESD Rating of Class 3 (>16 KV) per Human Body Model
Mechanical Characteristics:
CASE: Void-free, transfer-molded, thermosetting plastic case
FINISH: Corrosion resistant finish, easily solderable
MAXIMUM CASE TEMPERATURE FOR SOLDERING PURPOSES: 260°C for 10 Seconds
POLARITY: Cathode indicated by polarity band
Tight tolerance series available (see page 4)
Pb-Free Packages are Available
PPAP Capable
SZ Prefix for Automotive and Other Applications Requiring Unique Site and Control Change Requirements
Zener Diodes, ON Semiconductor
| Atributo | Valor |
|---|---|
| Tensión Nominal de Zener | 11V |
| Configuración de diodo | Simple |
| Tipo de Montaje | Montaje superficial |
| Número de Elementos por Chip | 1 |
| Disipación de Potencia Máxima | 300 mW |
| Tipo de Encapsulado | SOT-23 |
| Tipo de Zener | Regulador de tensión |
| Tolerancia de Tensión de Zener | ±5% |
| Conteo de Pines | 3 |
| Corriente de Prueba | 5mA |
| Impedancia Máxima de Zener | 20Ω |
| Corriente de Fugas Inversa Máxima | 100nA |
| Dimensiones | 3.04 x 1.4 x 1.01mm |
| Estándar de automoción | AEC-Q101 |
| Corriente directa | 10mA |
| Tensión directa | 0.9V |
| Temperatura de Funcionamiento Mínima | -65 °C |
| Temperatura Máxima de Funcionamiento | +150 °C |
| Coeficiente de Temperatura de Tensión Típica | 9mV/K |









Valoraciones
No hay valoraciones aún.