Descripción
LM321 is a general purpose, single channel op amp with internal compensation and a true differential input stage. This op amp features a wide supply voltage ranging from 3 V to 32 V for single supplies and ±1.5 to ±16 V for split supplies, suiting a variety of applications. LM321 is unity gain stable even with large capacitive loads up to 1.5 nF. LM321 is available in a space-saving TSOP−5/SOT23−5 package.
Wide Supply Voltage Range: 3 V to 32 V
Short Circuit Protected Outputs
True Differential Input Stage
Low Input Bias Currents
Internally Compensated
Single and Split Supply Operation
Unity Gain Stable with 1.5 nF Capacitive Load
Applications
Gain Stage
Active Filter
Signal Processing
| Atributo | Valor |
|---|---|
| Tipo de Amplificador | Uso General |
| Tipo de Montaje | Montaje superficial |
| Tipo de Encapsulado | TSOP |
| Tipo de Fuente de Alimentación | Único |
| Número de Canales por Chip | 1 |
| Conteo de Pines | 5 |
| Tensión de Alimentación Única Típica | 3 → 32 V |
| Producto de Ancho de Banda de Ganancia Típica | 900kHz |
| Tipo de Salida | Push-Pull |
| Slew Rate Típico | 0.4V/µs |
| Frecuencia Máxima de Funcionamiento | 1 kHz |
| Temperatura de Funcionamiento Mínima | -40 °C |
| Temperatura Máxima de Funcionamiento | +125 °C |
| Ganancia de Tensión Típica | 100 dB |
| Tensión Máxima de Entrada | 32 V |
| Corriente de Salida | 20 (Sink) mA, 40 (Source) mA |
| Offset Voltage | 9mV |
| Corriente de offset de entrada | 150nA |
| Rango de Tensión de Entrada | 3 → 32 V |
| Ancho | 1.5mm |
| Densidad Típica de Ruido de Tensión de Entrada | 40nV/√Hz |
| Tensión de Entrada Mínima | 3 V |
| Dimensiones | 3 x 1.5 x 1mm |
| Altura | 1mm |
| Longitud | 3mm |











Valoraciones
No hay valoraciones aún.