Descripción
With a large current carrying capacity, the VH connector can be used with a wide variety of signal, power supply, and output circuits. Compact connector (with a mounting height of 16.5mm) with a large capacity (10A). The housing has a lock mechanism which prevents the connector from coming loose due to vibration. The mechanism also prevents misinsertion. This small, field-proven connector for PC boards is reliable and has a large current carrying capacity. It can be used with a wide variety of signal, power supply, and output circuits that appear in consumer electronic products.
Proven box contact
This connector was developed with the same box-shaped contact design used successfully in the NH connectors. The reliable VH connector can be used in a wide variety of applications, from low-voltage, low-current signal circuits to power supply circuits having a relatively large capacity.
Compact connector with a large capacity
Even though this connector has a large current carrying capacity (10A), it is compact, with a mounting height of 16.5mm (.650″).
Secure contact and mounting
The housing has a lock mechanism which prevents the connector from coming loose due to vibration. The mechanism also prevents misinsertion (misalignment or reverse insertion).
| Atributo | Valor |
|---|---|
| Número de Contactos | 3 |
| Número de Filas | 1 |
| Paso | 3.96mm |
| Serie | VH |
| Para Uso Con | VH Disconnectable Crimp Style Connectors |
| Longitud | 11.82mm |
| Anchura | 10.6mm |
| Material de la Carcasa | Poliamida |











Valoraciones
No hay valoraciones aún.