Descripción
The new series EA-PS 3000 C offers the user compact desktop power supply devices for a manifold of applications where it requires small voltages, currents and powers. The small enclosure dimensions, the intuitive control panel with the colour display and the front side accessible DC output facilitate setup, connection and handling on place. Besides standard features of power supplies these devices offer some additional functions to simplify handling and to save time. Apart from set value adjustment with knobs, the user can also quickly configure several protection thresholds and call user profiles.
Wide input voltage range 90…264 V with active PFC
Output power ratings: 0…160 W up to 0…640 W
Output voltages: 0…40 V up to 0…200 V
Output currents: 0…2 A up to 0…40 A
Flexible, power regulated output stage
Supervision (OVP, OCP, OPP)
Overtemperature protection (OT)
Remote sensing
Colour display for values, status and notifications
Optional, galvanically isolated interfaces (analog / digital)
Discharge circuit (Uout < 60 V in ≤ 10 s)
SCPI and ModBus RTU supported
LabView VI supported
| Atributo | Valor |
|---|---|
| Serie | EA-PS 3000 B |
| Número de modelo | EA-PS 3080-05 C |
| Número de Salidas | 1 |
| Calibrado | UKAS |
| Tensión de Salida | 0 → 80V dc |
| Tensión de alimentación | 90 → 264V ac |
| Corriente de salida | 0 → 5A |
| Clasificación de Potencia | 0 → 160W |
| Número de displays | 1 |
| Tipo de fuente de alimentación de banco | Fuente de alimentación de laboratorio |
| Tipo | Digital |
| Digital/analógico | Digital |
| Conector de salida | USB |
| Temperatura mínima | 0°C |
| Temperatura Máxima | +50°C |











Valoraciones
No hay valoraciones aún.