Descripción
Mix Cutting Fluids Refractometer
Una herramienta de medición ideal para ofrecer un análisis rápido de las mezclas de concentración de agua. El refractómetro permite un control de dilución sencillo y preciso con una pantalla de prisma que cuenta con un índice refractivo mucho mayor que el de la respuesta de ejemplo que se va a medir.
Características y ventajas:
Fácil de utilizar y volver a calibrar
• Diseño ergonómico con empuñadura de caucho
• Acceso de ajuste de calibración
• Quick and accurate measurement
Control de dilución fácil y preciso
• 0 -18% Brix scale range
• Precisión del ±0,1 %
Accessories include a plastic specimen dropper, calibration adjustment tool and a fitted instrument case.
¿Cómo funciona un CFL?
Refractometers are instruments used in measuring the index of refraction in liquid, gas and translucent solids. They usually have a prism screen and eye piece with a Brix scale, 2-3 drops of a solution to be measured are added to the prism, the refractometer is then pointed in the direction of a light source. The prism possesses a greater refractive index than the sample solution to be measured. In a weak sample the difference between the refractive index of the solution and the prism is great, therefore the angle of refraction is large on the scale. In a strong sample the opposite is shown, so a smaller angle of refraction on the scale. The prism and sample must both be at the same temperature to ensure accurate results.
| Atributo | Valor |
|---|---|
| Tipo de Refractómetro | Líquidos de corte mezclados |
| Medición Máxima | 18% |
| Medición Mínima | 0% |
| Máxima Precisión | ±0,1% |
| Rerespuesta | 0,1% Brix |
| Dimensiones | 96 x 60 x 230mm |
| Peso | 525g |
| Altura | 60mm |
| Longitud | 230mm |
| Anchura | 96mm |









Valoraciones
No hay valoraciones aún.