Descripción
3.3 V, 5.0 V, 12 V, 15 V, and Adjustable Output Versions
Adjustable Version Output Voltage Range of 1.23 V to 37 V +/-4%
Maximum Over Line and Load Conditions
Guaranteed 1.0 A Output Current
Wide Input Voltage Range: 4.75 V to 40 V
Requires Only 4 External Components
52 kHz Fixed Frequency Internal Oscillator
TTL Shutdown Capability, Low Power Standby Mode
High Efficiency
Uses Readily Available Standard Inductors
Thermal Shutdown and Current Limit Protection
Moisture Sensitivity Level (MSL) Equals 1
Pb-Free Packages are Available
Applications
Simple and High-Efficiency Step-Down (Buck) Regulators
Efficient Pre-Regulator for Linear Regulators
On-Card Switching Regulators
Positive to Negative Converters (Buck-Boost)
Negative Step-Up Converters
Power Supply for Battery Chargers
| Atributo | Valor |
|---|---|
| Función del Regulador | De bajada |
| Tipo de regulador | Conmutación de reducción y elevación |
| Corriente de Salida Máxima | 1A |
| Número de Salidas | 1 |
| Tensión de Salida | 37 V |
| Tipo de Montaje | Montaje superficial |
| Tipo de Encapsulado | D2PAK |
| Conteo de Pines | 5 |
| Tipo de Salida | Ajustable |
| Frecuencia de Conmutación Máxima | 63 kHz |
| Regulador de Conmutación | Sí |
| Efficiency | 77% |
| Dimensiones | 10.23 x 9.34 x 4.57mm |
| Tensión de Entrada Mínima | 4.75 V |
| Temperatura Máxima de Funcionamiento | +125 °C |
| Tensión Máxima de Entrada | 40 V |
| Altura | 4.57mm |
| Temperatura de Funcionamiento Mínima | -40 °C |
| Ancho | 9.34mm |
| Longitud | 10.23mm |








Valoraciones
No hay valoraciones aún.