Descripción
The NCP3334 is a high performance, low dropout (LDO) linear voltage regulator. With accuracy of +/-0.9% over line and load and ultra-low quiescent current and noise it encompasses all of the necessary features required by today’s consumer electronics. This unique device is guaranteed to be stable without a minimum load current requirement and stable with any type of capacitor as small as 1.0 μF. The NCP3334 offers reverse bias protection.
High Accuracy Over Line and Load (±0.9% at 25°C)
Low Dropout Voltage of 340 mV maximum at 500 mA
Low Noise of 38 μVrms
Low Shutdown Current (0.07 μA)
Reverse Bias Protected
2.6 V to 12 V Supply Range
Thermal Shutdown Protection
Current Limitation
Requires only 1.0 uF Output Capacitance for Stability
Stable with any type of capacitor, including MLCC
No Minimum Output Current Required for Stability
This is a Pb Free Device
Applications
PCMCIA Card
Cellular Phones
Camcoders and Cameras
Networking Systems, DSL/Cable Modems
Cable Set-Top Box
MP3/CD Players
Displays and Monitors
| Atributo | Valor |
|---|---|
| Corriente de Salida Máxima | 500mA |
| Tipo de regulador | Tensión de caída baja |
| Tensión de Salida | 1.25 V |
| Número de Salidas | 1 |
| Regulación de Línea | 0.04 mV/V |
| Regulación de Carga | 0.04 mV/mA |
| Precisión | ±0.9% |
| Polaridad | Positivo |
| Tipo de Montaje | Montaje superficial |
| Tipo de Encapsulado | SO |
| Conteo de Pines | 8 |
| Tensión de Referencia | 1.26V |
| Tipo de Salida | Fijo |
| Dimensiones | 5 x 4 x 1.5mm |
| Tensión Máxima de Entrada | 12 V |
| Temperatura Máxima de Funcionamiento | +150 °C |
| Altura | 1.5mm |
| Temperatura de Funcionamiento Mínima | -40 °C |
| Tensión de Entrada Mínima | 2.6 V |
| Ancho | 4mm |
| Longitud | 5mm |








Valoraciones
No hay valoraciones aún.