Descripción
Relés de supervisión K8AK-AS/AW de Omron
Los relés de supervisión de la serie K8AK de Omron están diseñados por expertos para lograr un control preciso y fiable de los equipos e instalaciones industriales. Los relés K8AK-AW/AS resultan adecuados para el control de subcorrientes y sobrecorrientes, algo que puede ejecutar el K8AK-AW de forma simultánea.
Un único relé puede sostener tanto el reset automático como manual.
El bloqueo inicial y el tiempo de funcionamiento se pueden adaptar de forma individual.
K8AK-AS Series.
• Monitors over and under currents
• Use available current transformers (CT)
• One relay supports manual and automatic resetting
• Start-up lock and operating time can be set separately
• One SPDT (single pole double throw) output relay 5 A at 250 V ac resistive load
• Output relay can switch between normally open and closed
• LED indicator can be used to monitor output status
• Inputs are isolated from the power supply
K8AK-AS Models Available.
• K8AS-AS 24 VAC/DC – Stock number 8193204
• K8AK-AS1 100-240 VAC – Stock number 8193201
• K8AK-AS2 24 VAC/DC – Stock number 8193217 (if using other current transformers do not exceed the overload capacity)
• K8AK-AS2 100-240 VAC – Stock number 8193208 (if using other current transformers do not exceed the overload capacity)
• K8AK-AS3 24 VAC/DC – Stock number 8193214
• K8AK-AS3 100-240 VAC – Stock number 8193210
K8AK-AS3 – designed to be used with Omron K8AC-CT200L Current Transformer as direct input is not possible. Stock number 6118602
Added Features and Benefits.
• Power Supply – 200 to 240 V ac (24 V ac/dc
• Reset method – Manual / automatic (switchable), Manual reset turn OFF the power supply for 1 s plus.
• Operating time setting range 0.1 s to 30 s
• Start-up lock time range (LOCK) – 0 to 30 s – lock timer starts when the input reaches 30% plus of the set value. (enabled only for overcurrent operation)
• Power indicator – Green
• Relay output indicator – Yellow
• Alarm outputs – Red
• Output relays – 1 SPDT relay (NO/NC switched use DIP switch) (dual in-line package)
• Case is PC and ABS, UL 94 V-0. Colour N1.5
• Weight 150 g
• DIN rail mounted
What is a Monitoring / Measuring Relay?
A monitoring / measuring relay is a protective control device, various types are available suiting what you wish to monitor. The relays receive input signals then monitor them and then output an alarm signal when a set value is reached (alarm relays). The relays protect your equipment against over voltage and over current faults. Monitoring relays monitor AC power supplies, voltage and current, analogue signals detecting unusual activity in equipment against set alarm thresholds.
Types of Monitoring Relays Available?
• Motor protection relays
• Temperature monitoring relays
• Water level control relays
Applications.
• Industrial facilities
• Industrial equipment
Estándares
EN 60947-5-1 pollution level 2 installation category III, UL 508.
Terminal protection IP20.
| Atributo | Valor |
|---|---|
| Aplicaciones de Monitorización | Corriente |
| Fase Eléctrica | 1 |
| Configuración de los Contactos | SPDT |
| Tipo de Montaje | Carril DIN |
| Corriente Mínima Detectada | 10A |
| Corriente Detectada Máxima | 200A |
| Sensibilidad de Corriente | Sobrecorriente, Subcorriente |
| Serie | K8AK-AS |
| Tipo de Terminal | Roscado |
| Rango de Temperatura de Funcionamiento | +60°C |
| Longitud | 100mm |
| Altura | 90mm |
| Rango de Corriente | 10 → 100 A, 20 → 200A |
| Dimensiones | 100 x 22.5 x 90mm |
| Temperatura de Funcionamiento Máxima | +60°C |
| Anchura | 22.5mm |
| Temperatura de Funcionamiento Mínima | -20°C |











Valoraciones
No hay valoraciones aún.