Descripción
Relés de supervisión K8AK-VS/VW de Omron
Un sólo relé permite tanto el reset automático como manual
Cuenta con un modo de control de alarma previa
Carcasas compactas
Resistentes a ruido de alta frecuencia
Conformidad con los estándares de seguridad y potencia globales
Los relés de supervisión de la serie K8AK de Omron están diseñados por expertos para lograr un control preciso y fiable de los equipos e instalaciones industriales. Los relés K8AK-VW/VS resultan ideales para el control de subcorrientes y sobrecorrientes, algo que puede ejecutar el K8AK-VW de forma simultánea.
K8AK-VS/VW
K8AK-TH
K8AK-VS/VW
K8AK-VS2 Monitoring Relay.
• Monitors over and under voltages.
• Manual reset and auto resetting supported by 1 relay.
• One SPDT output relay. 5 A at 250 V ac (resistive load)
• Can be normally closed or normally open. NC/NO.
• LED output status indicator.
• Process control signal (0 to 10 V) current splitter input supported.
• Input frequency 40 Hz to 500 Hz
• Inputs isolated from the power supply
K8AK-VS2 100-240VAC Model.
• Monitoring Relay.
• Power supply 100 to 240 V ac.
• Setting range 1 to 10 V ac/dc, 3 to 30 V ac/dc, 15 to 150 V ac.dc.
Features and Benefits.
• Power supply (isolated) 24 V ac/dc, 100 to 240 V ac.
• Manual/ Automatic reset (switchable)
• Manual reset – Turn OFF the power supply for minimum of 1 sec.
• Power on lock time 1 s or 5 s (using DIP switch)
• Green LED Power (PWR)
• Yellow LED Relay output (RY)
• Red LED Relay output (ALM)
• One SPDT relay (NO/NC) using DIP switch
• DIN Rail Mounted
• Weight 150 g
• Case material PC and ABS, UL 94 V-0
• Colour N1.5
• Protection IP20
What is a Monitoring / Measuring Relay?
A monitoring / measuring relay is a protective control device, various types are available suiting what you wish to monitor. The relays receive input signals then monitor them and then output an alarm signal when a set value is reached (alarm relays). The relays protect your equipment against over voltage and over current faults. Monitoring relays monitor AC power supplies, voltage and current, analogue signals detecting unusual activity in equipment against set alarm thresholds.
Types of Monitoring Relays Available?
• Motor protection relays
• Temperature monitoring relays
• Water level control relays
• Voltage
• Current
Estándares
UL 60947-5-1, UL 508, IP 20
| Atributo | Valor |
|---|---|
| Aplicaciones de Monitorización | Tensión |
| Fase Eléctrica | 1 |
| Rango de Detección de Tensión | 1 → 10 v ac/dc, 15 → 150 V ac/dc, 3 → 30V ac/dc |
| Configuración de los Contactos | SPDT |
| Sensibilidad de Tensión | Sobretensión, Subtensión |
| Retardo | 0.1 → 30s |
| Serie | K8AK-VS |
| Dimensiones | 22.5 x 100 x 95mm |
| Longitud | 22.5mm |
| Rango de Temperatura de Funcionamiento | +60°C |
| Temperatura de Funcionamiento Mínima | -20°C |
| Anchura | 100mm |
| Temperatura de Funcionamiento Máxima | +60°C |
| Máxima Tensión Detectada | 10 V ac/dc, 30 V ac/dc, 150V ac/dc |
| Mínima Tensión Detectada | 1 V ac/dc, 3 V ac/dc, 15V ac/dc |
| Altura | 95mm |











Valoraciones
No hay valoraciones aún.