Descripción
SOT-23 Package Allows Either Two Separate Unidirectional Configurations or a Single Bidirectional Configuration
Working Peak Reverse Voltage Range – 13V
Standard Zener Breakdown Voltage Range – 15.2 – 16.8 V
Peak Power – 40 Watts @ 1.0 ms (Unidirectional)
ESD Rating of Class N (exceeding 16 kV) per the Human Body Model
Low Leakage < 5.0 μ A
CASE: Void-free, transfer-molded, thermosetting plastic case
FINISH: Corrosion resistant finish, easily solderable
MAXIMUM CASE TEMPERATURE FOR SOLDERING PURPOSES: 260 degrees C for 10 Seconds
Maximum Clamping Voltage @ Peak Pulse Current
Package designed for optimal automated board assembly
Small package size for high density applications
Available in 8 mm Tape and Reel
PPAP capable
SZ Prefix for Automotive and Other Applications Requiring Unique Site and Control Change Requirements
| Atributo | Valor |
|---|---|
| Configuración de diodo | Ánodo común |
| Tipo de Dirección | Unidireccional |
| Tensión Residual Máxima | 23V |
| Tensión Mínima de Ruptura | 15.2V |
| Tipo de Montaje | Montaje superficial |
| Tipo de Encapsulado | SOT-23 |
| Conteo de Pines | 3 |
| Disipación de Potencia de Pulso de Pico | 40W |
| Corriente de Pulsos de Pico Máxima | 1.7A |
| Protección ESD | Sí |
| Número de Elementos por Chip | 2 |
| Temperatura de Funcionamiento Mínima | -55 °C |
| Dimensiones | 3.04 x 1.4 x 1.01mm |
| Temperatura Máxima de Funcionamiento | +150 °C |
| Longitud | 3.04mm |
| Estándar de automoción | AEC-Q101 |
| Ancho | 1.4mm |
| Altura | 1.01mm |
| Corriente de Fugas Inversa Máxima | 50nA |
| Corriente de Prueba | 1mA |











Valoraciones
No hay valoraciones aún.