Descripción
High-Performance Silicon-Gate CMOS, The MC574HC74A is identical in pin out to the LS74. The device inputs are compatible with standard CMOS outputs, with pullup resistors, they are compatible with LSTTL outputs. This device consists of two D flip-flops with individual Set, Reset, and Clock inputs. Information at a D-input is transferred to the corresponding Q output on the next positive going edge of the clock input. Both Q and Qbar outputs are available from each flip-flop. The Set and Reset inputs are asynchronous.
Output Drive Capability: 10 LSTTL Loads
Outputs Directly Interface to CMOS, NMOS, and TTL
Operating Voltage Range: 2.0 to 6.0 V
Low Input Current: 1.0 mA
High Noise Immunity Characteristic of CMOS Devices
Chip Complexity: 128 FETs or 32 Equivalent Gates
| Atributo | Valor |
|---|---|
| Familia Lógica | 74HC |
| Función Lógica | Biestable D |
| Tipo de Entrada | Terminación Única |
| Tipo de Salida | CMOS, LSTTL, NMOS, TTL |
| Tipo de Señal de Salida | Biestable tipo D |
| Tipo de Disparo | Borde positivo |
| Tipo de Montaje | Montaje superficial |
| Tipo de Encapsulado | TSSOP |
| Conteo de Pines | 14 |
| Set/Reset | Ajuste/Reajuste |
| Número de Elementos por Chip | 1 |
| Tipo de Retardo de Propagación Máxima @ CL Máximo | 150ns |
| Tensión de Alimentación Máxima de Funcionamiento | 6 V |
| Dimensiones | 5.1 x 4.5 x 1.2mm |
| Longitud | 5.1mm |
| Estándar de automoción | AEC-Q100 |
| Condición de Prueba de Retardo de Propagación | 50pF |
| Ancho | 4.5mm |
| Altura | 1.2mm |
| Temperatura Máxima de Funcionamiento | +125 °C |
| Tensión de Alimentación de Funcionamiento Mínima | 2 V |
| Temperatura de Funcionamiento Mínima | -55 °C |










Valoraciones
No hay valoraciones aún.