Descripción
The MC74VHC1G14 is a single gate CMOS Schmitt trigger inverter fabricated with silicon gate CMOS technology. The internal circuit is composed of three stages, including a buffer output which provides high noise immunity and stable output. The MC74VHC1G14 input structure provides protection when voltages up to 7 V are applied, regardless of the supply voltage. This allows the MC74VHC1G14 to be used to interface 5 V circuits to 3 V circuits. The MC74VHC1G14 can be used to enhance noise immunity or to square up slowly changing waveforms.
High Speed: tPD = 4.0ns (Typ) at VCC = 5V
Low Power Dissipation: ICC = 1μA (Max) at TA = 25°C
Power Down Protection Provided on Inputs
Balanced Propagation Delays
Pin and Function Compatible with Other Standard Logic Families
Chip Complexity: FETs = 101
| Atributo | Valor |
|---|---|
| Función Lógica | Inversor Trigger Schmitt |
| Tipo de Entrada | CMOS |
| Tipo de Salida | Trigger Schmitt |
| Número de Elementos por Chip | 1 |
| Entrada de disparador Schmitt | Sí |
| Tipo de Retardo de Propagación Máxima @ CL Máximo | 20.5ns |
| Tipo de Montaje | Montaje superficial |
| Tipo de Encapsulado | SOT-353 |
| Conteo de Pines | 5 |
| Familia Lógica | 74VHC |
| Dimensiones | 2.2 x 1.35 x 1mm |
| Tensión de Alimentación Máxima de Funcionamiento | 5.5 V |
| Altura | 1mm |
| Ancho | 1.35mm |
| Temperatura de Funcionamiento Mínima | -55 °C |
| Tensión de Alimentación de Funcionamiento Mínima | 2 V |
| Longitud | 2.2mm |
| Temperatura Máxima de Funcionamiento | +125 °C |
| Condición de Prueba de Retardo de Propagación | 50pF |
| Estándar de automoción | AEC-Q100 |








Valoraciones
No hay valoraciones aún.