Descripción
Three complete series of Zener diodes are offered in the convenient, surface mount plastic SOD-123 package. These devices provide a convenient alternative to the leadless 34-package style.
500 mW Rating on FR-4 or FR-5 Board
Wide Zener Reverse Voltage Range – 2.4 V to 56 V
Package Designed for Optimal Automated Board Assembly
Small Package Size for High Density Applications
ESD Rating of Class 3 (exceeding 16 kV) per the Human Body Model
Mechanical Characteristics:
CASE: Void-free, transfer-molded, thermosetting plastic case
FINISH: Corrosion resistant finish, easily solderable
MAXIMUM CASE TEMPERATURE FOR SOLDERING PURPOSES: 260°C for 10 Seconds
POLARITY: Cathode indicated by polarity band
PPAP Capable
SZ Prefix for Automotive and Other Applications Requiring Unique Site and Control Change Requirements
| Atributo | Valor |
|---|---|
| Tensión Nominal de Zener | 39V |
| Configuración de diodo | Simple |
| Tipo de Montaje | Montaje superficial |
| Número de Elementos por Chip | 1 |
| Disipación de Potencia Máxima | 500 mW |
| Tipo de Encapsulado | SOD-123 |
| Tipo de Zener | Regulador de tensión |
| Tolerancia de Tensión de Zener | ±5% |
| Conteo de Pines | 2 |
| Corriente de Prueba | 2mA |
| Impedancia Máxima de Zener | 350Ω |
| Corriente de Fugas Inversa Máxima | 50nA |
| Dimensiones | 2.84 x 1.8 x 1.25mm |
| Tensión directa | 0.9V |
| Temperatura de Funcionamiento Mínima | -55 °C |
| Corriente directa | 10mA |
| Estándar de automoción | AEC-Q101 |
| Temperatura Máxima de Funcionamiento | +150 °C |









Valoraciones
No hay valoraciones aún.