Descripción
Diodos Zener de 1,5 W de las series 1SMA59xxBT y SZ1SMA59xxBT, ON Semiconductor
This 1.5 W Zener diode is designed for general purpose voltage regulation applications.
Standard Zener Breakdown Voltage Range – 3.3 V to 68 V
ESD Rating of Class 3 (>16 kV) per Human Body Model
Flat Handling Surface for Accurate Placement
Package Design for Top Side or Bottom Circuit Board Mounting
Low Profile Package
Available in Tape and Reel
Ideal Replacement for MELF Packages
Mechanical Characteristics:
Case: Void-free, transfer-molded plastic
Finish: All external surfaces are corrosion resistant with readily solderable leads
Maximum Case Temperature for Soldering Purposes: 260 °C for 10 seconds
POLARITY: Cathode indicated by molded polarity notch or cathode band.
Pb-Free Packages are Available
PPAP capable
SZ Prefix for Automotive and Other Applications Requiring Unique Site and Control Change Requirement
Zener Diodes, ON Semiconductor
| Atributo | Valor |
|---|---|
| Configuración de diodo | Simple |
| Tensión Nominal de Zener | 4.3V |
| Número de Elementos por Chip | 1 |
| Tipo de Montaje | Montaje superficial |
| Disipación de Potencia Máxima | 1.5 W |
| Tipo de Encapsulado | CASE 403D |
| Tipo de Zener | Regulador de tensión |
| Tolerancia de Tensión de Zener | ±5% |
| Conteo de Pines | 2 |
| Corriente de Prueba | 87.2mA |
| Impedancia Máxima de Zener | 500Ω |
| Corriente de Fugas Inversa Máxima | 2.5µA |
| Dimensiones | 4.57 x 2.92 x 2mm |
| Temperatura Máxima de Funcionamiento | +150 °C |
| Tensión directa | 1.2V |
| Corriente directa | 200mA |
| Estándar de automoción | AEC-Q101 |
| Temperatura de Funcionamiento Mínima | -65 °C |








Valoraciones
No hay valoraciones aún.