Descripción
This 3.0 W Zener diode is designed for general purpose voltage regulation applications.
Zener Voltage Range – 3.3 V to 200 V
ESD Rating of Class 3 (>16 KV) per Human Body Model
Flat Handling Surface for Accurate Placement
Package Design for Top Side or Bottom Circuit Board Mounting
Mechanical Characteristics:
CASE: Void-free, transfer-molded plastic
FINISH: All external surfaces are corrosion resistant with readily solderable leads
MAXIMUM CASE TEMPERATURE FOR SOLDERING PURPOSES: 260°C for 10 seconds
LEADS: Modified L-Bend providing more contact area to bond pads
POLARITY: Cathode indicated by molded polarity notch.
PPAP capable
SZ Prefix for Automotive and Other Applications Requiring Unique Site and Control Change Requirements
| Atributo | Valor |
|---|---|
| Tensión Nominal de Zener | 62V |
| Configuración de diodo | Simple |
| Número de Elementos por Chip | 1 |
| Tipo de Montaje | Montaje superficial |
| Disipación de Potencia Máxima | 3 W |
| Tipo de Encapsulado | CASE 403A |
| Tipo de Zener | Regulador de tensión |
| Tolerancia de Tensión de Zener | ±5% |
| Conteo de Pines | 2 |
| Corriente de Prueba | 6mA |
| Impedancia Máxima de Zener | 1500Ω |
| Corriente de Fugas Inversa Máxima | 1µA |
| Dimensiones | 4.6 x 3.95 x 2.27mm |
| Temperatura de Funcionamiento Mínima | -65 °C |
| Tensión directa | 1.5V |
| Estándar de automoción | AEC-Q101 |
| Temperatura Máxima de Funcionamiento | +150 °C |
| Corriente directa | 200mA |








Valoraciones
No hay valoraciones aún.