Descripción
Soft Termination Type: Conductive resin suppresses the cracking of the capacitor due to the stress deflection of the substrate. Conductive resin suppresses the crack of solder joints due to temperature cycling and thermal shock. Monolithic structure provides higher reliability. A wide range of capacitance values available in standard case sizes.
Item Summary 10 μF ± 10%, 50V, X7R, 1210/3225
Life cycle Stage Mass Production
Standard packaging quantity (minimum) Taping Embossed 1000pcs
Applications
For Automotive (BODY & CHASSIS, INFOTAINMENT) / Industrial Applications
Control circuits (headlight of automobiles, etc.)
Smoothing capacitors (the battery line for automobiles, the power supply of an industrial machine)
| Atributo | Valor |
|---|---|
| Capacitancia | 10µF |
| Tensión | 50V dc |
| Paquete/Carcasa | 1210 (3225M) |
| Tipo de Montaje | Montaje en Superficie |
| Dieléctrico | X7R |
| Tolerancia | ±10% |
| Dimensiones | 3.2 x 2.5 x 2.5mm |
| Longitud | 3.2mm |
| Estándar de automoción | AEC-Q200 |
| Profundidad | 2.5mm |
| Altura | 2.5mm |
| Serie | M |
| Mínima Temperatura de Funcionamiento | -55°C |
| Tipo terminal | Soldadura |
| Máxima Temperatura de Funcionamiento | +125°C |











Valoraciones
No hay valoraciones aún.