Descripción
The BAS16P2T5G Switching Diode is a spin-off of our popular SOT-23 three-leaded device. It is designed for switching applications and is housed in the SOD-923 surface mount package. This device is ideal for low-power surface mount applications, where board space is at a premium.
Extremely small SOD-923 package
Fits in space constrained boards
Application
High-Speed Switching Applications
End Product
Wireless Handsets
| Atributo | Valor |
|---|---|
| Corriente Máxima Directa | 200mA |
| Configuración de diodo | Simple |
| Número de Elementos por Chip | 1 |
| Tipo de Montaje | Montaje superficial |
| Tensión Inversa Máxima | 100V |
| Tipo de Encapsulado | SOD-923 |
| Conteo de Pines | 2 |
| Capacitancia Máxima del Diodo | 2pF |
| Temperatura de Funcionamiento Mínima | -55 °C |
| Temperatura Máxima de Funcionamiento | +150 °C |
| Longitud | 0.85mm |
| Ancho | 0.65mm |
| Altura | 0.43mm |
| Dimensiones | 0.85 x 0.65 x 0.43mm |
| Disipación de Potencia | 710mW |











Valoraciones
No hay valoraciones aún.