Descripción
This quad voltage suppressor is designed for applications requiring transient overvoltage protection capability. It is intended for use in voltage and ESD sensitive equipment such as computers, printers, business machines, communication systems, medical equipment, and other applications. Its quad junction common anode design protects four separate lines using only one package. These devices are ideal for situations where board space is at a premium.
SC-88 Package Allows Four Separate Unidirectional Configurations
Low Leakage < 1 μ A @ 5 Volt
Breakdown Voltage: 6.4 – 7.2 Volt @ 5 mA
Low Capacitance (40 pF typical)
ESD Protection Meeting 61000-4-2 Level 4 and 16 kV Human Body Model
Mechanical Characteristics:
Void Free, Transfer-Molded, Thermosetting Plastic Case
Corrosion Resistant Finish, Easily Solderable
Package Designed for Optimal Automated Board Assembly
Small Package Size for High Density Applications
| Atributo | Valor |
|---|---|
| Tipo de Dirección | Unidireccional |
| Tensión Mínima de Ruptura | 6.4V |
| Tipo de Montaje | Montaje superficial |
| Tipo de Encapsulado | SC-88 |
| Conteo de Pines | 6 |
| Disipación de Potencia de Pulso de Pico | 75W |
| Protección ESD | Sí |
| Número de Elementos por Chip | 4 |
| Temperatura de Funcionamiento Mínima | -55 °C |
| Dimensiones | 2.2 x 1.35 x 1mm |
| Temperatura Máxima de Funcionamiento | +150 °C |
| Capacidad | 40pF |
| Ancho | 1.35mm |
| Altura | 1mm |
| Longitud | 2.2mm |
| Corriente de Prueba | 5mA |
| Corriente de Fugas Inversa Máxima | 1µA |








Valoraciones
No hay valoraciones aún.