Descripción
This is a complete series of 1 Watt Zener diode with limits and excellent operating characteristics that reflect the superior capabilities of silicon-oxide passivated junctions. All this in an axial-lead hermetically sealed glass package that offe tection in all common environmental conditions.
Zener Voltage Range – 3.3 V to 91 V
ESD Rating of Class 3 (>16 KV) per Human Body Model
DO-41 (DO-204AL) Package
Double Slug Type Construction
Metallurgical Bonded Construction
Oxide Passivated Die
Mechanical Characteristics:
CASE: Double slug type, hermetically sealed glass
FINISH: All external surfaces are corrosion resistant and leads are readily solderable
MAXIMUM LEAD TEMPERATURE FOR SOLDERING PURPOSES: 230°C, 1/16″ from the case for 10 seconds
POLARITY: Cathode indicated by polarity band
MOUNTING POSITION: Any
| Atributo | Valor |
|---|---|
| Tensión Nominal de Zener | 36V |
| Configuración de diodo | Simple |
| Número de Elementos por Chip | 1 |
| Tipo de Montaje | Montaje en orificio pasante |
| Disipación de Potencia Máxima | 1 W |
| Tipo de Encapsulado | DO-41 |
| Tipo de Zener | Uso general |
| Tolerancia de Tensión de Zener | 5% |
| Conteo de Pines | 2 |
| Corriente de Prueba | 7mA |
| Impedancia Máxima de Zener | 50Ω |
| Corriente de Fugas Inversa Máxima | 5µA |
| Dimensiones | 2.72 (Dia.) x 5.2mm |
| Temperatura Máxima de Funcionamiento | +200 °C |
| Temperatura de Funcionamiento Mínima | -65 °C |











Valoraciones
No hay valoraciones aún.