Descripción
The MC14014B and MC14021B 8-bit static shift registers are constructed with MOS P-channel and N-channel enhancement mode devices in a single monolithic structure. These shift registers find primary use in parallel-to-serial data conversion, synchronous and asynchronous parallel input, serial output data queueing, and other general purpose register applications requiring low power and/or high noise immunity.
Synchronous Parallel Input/Serial Output (MC14014B)
Asynchronous Parallel Input/Serial Output (MC14021B)
Synchronous Serial Input/Serial Output
Full Static Operation
«Q» Outputs from Sixth, Seventh, and Eighth Stages
Double Diode Input Protection
Supply Voltage Range = 3.0 Vdc to 18 Vdc
Capable of Driving Two Low-power TTL Loads or One Low-power Schottky TTL Load Over the Rated Temperature Range
MC14014B Pin-for-Pin Replacement for CD4014B
MC14021B Pin-for-Pin Replacement for CD4021B
| Atributo | Valor |
|---|---|
| Tipo de Encapsulado | SOIC |
| Función Lógica | Registro de desplazamiento |
| Número de Fases | 8 |
| Tipo de Montaje | Montaje superficial |
| Modo de Funcionamiento | De paralelo a serie |
| Conteo de Pines | 16 |
| Tensión de Alimentación de Funcionamiento Mínima | 3 V |
| Tensión de Alimentación Máxima de Funcionamiento | 18 V |
| Dimensiones | 10 x 4 x 1.5mm |
| Temperatura de Funcionamiento Mínima | -55 °C |
| Temperatura Máxima de Funcionamiento | 125 °C |











Valoraciones
No hay valoraciones aún.