Descripción
The MC74HCT595A consists of an 8 bit shift register and an 8 bit D-type latch with three state parallel outputs. The shift register accepts serial data and provides a serial output. The shift register also provides parallel data to the 8 bit latch. The shift register and latch have independent clock inputs. This device also has an asynchronous reset for the shift register. The HCT595A directly interfaces with the SPI serial data port on CMOS MPUs and MCUs. The device inputs are compatible with standard CMOS or LSTTL outputs.
Output Drive Capability: 15 LSTTL Loads
Outputs Directly Interface to CMOS, NMOS, and TTL
Operating Voltage Range: 4.5 to 5.5 V
Low Input Current: 1.0 uA
High Noise Immunity Characteristic of CMOS Devices
Chip Complexity: 328 FETs or 82 Equivalent Gates
| Atributo | Valor |
|---|---|
| Tipo de Encapsulado | TSSOP |
| Función Lógica | Registro de desplazamiento |
| Número de Fases | 8 |
| Familia Lógica | HCT |
| Tipo de Montaje | Montaje superficial |
| Modo de Funcionamiento | Serie a paralelo |
| Conteo de Pines | 16 |
| Tensión de Alimentación de Funcionamiento Mínima | 4,5 V |
| Tensión de Alimentación Máxima de Funcionamiento | 5,5 V |
| Dimensiones | 5.1 x 4.5 x 1.05mm |
| Temperatura Máxima de Funcionamiento | 125 °C |
| Tipo de Reset | Asíncrono |
| Temperatura de Funcionamiento Mínima | -55 °C |











Valoraciones
No hay valoraciones aún.