Descripción
3.3 V, 5.0 V, 12 V, 15 V, and Adjustable Output Versions
Adjustable Version Output Voltage Range, 1.23 to 37 V +/-4% Maximum Over Line and Load Conditions
Guaranteed 3.0 A Output Current
Wide Input Voltage Range
Requires Only 4 External Components
52 kHz Fixed Frequency Internal Oscillator
TTL Shutdown Capability, Low Power Standby Mode
High Efficiency
Uses Readily Available Standard Inductors
Thermal Shutdown and Current Limit Protection
Moisture Sensitivity Level (MSL) Equals 1
Pb-Free Packages are Available
Applications
Simple High-Efficiency Step-Down (Buck) Regulator
Efficient Pre-Regulator for Linear Regulators
On-Card Switching Regulators
Positive to Negative Converter (Buck-Boost)
Negative Step-Up Converters
Power Supply for Battery Chargers
| Atributo | Valor |
|---|---|
| Función del Regulador | De bajada |
| Tipo de regulador | Conmutación de reducción y elevación |
| Corriente de Salida Máxima | 3A |
| Tensión de Salida | 1,23 → 37 V. |
| Número de Salidas | 1 |
| Tipo de Montaje | Montaje en orificio pasante |
| Tipo de Encapsulado | TO-220 |
| Conteo de Pines | 5 |
| Tipo de Salida | Ajustable |
| Frecuencia de Conmutación Máxima | 63 kHz |
| Regulador de Conmutación | Sí |
| Efficiency | 77% |
| Dimensiones | 10.54 x 4.57 x 15.57mm |
| Temperatura Máxima de Funcionamiento | +125 °C |
| Tensión Máxima de Entrada | 40 V |
| Temperatura de Funcionamiento Mínima | -40 °C |
| Altura | 15.57mm |
| Tensión de Entrada Mínima | 7 V |
| Ancho | 4.57mm |
| Longitud | 10.54mm |







Valoraciones
No hay valoraciones aún.