Descripción
BD00HC5WEFJ is a LDO regulator with output current 1.5A. The output accuracy is ±1% of output voltage. With external resistance, it is available to set the output voltage at random (from 1.5 to 7.0V) and also provides output voltage fixed type without external resistance. It is used for the wide applications of digital appliances. It has package type: HTSOP-J8. Over current protection (for protecting the IC destruction by output short circuit), circuit current ON/OFF switch (for setting the circuit 0μA at shutdown mode), and thermal shutdown circuit (for protecting IC from heat destruction by over load condition) are all built in. It is usable for ceramic capacitor and enables to improve smaller set and long-life.
Maximum output current 1.5A
High accuracy reference voltage circuit
Built-in Over Current Protection circuit (OCP)
Built-in Thermal Shut Down circuit (TSD)
With shutdown switch
Output voltage variable type (1.5V to 7.0V)
Package: HTSOP-J8
| Atributo | Valor |
|---|---|
| Tipo de regulador | Tensión lineal |
| Corriente de Salida Máxima | 1.5A |
| Tensión de Salida | 7 V |
| Número de Salidas | 1 |
| Regulación de Línea | 1 % |
| Precisión | ±1% |
| Regulación de Carga | 1,5% |
| Tipo de Montaje | Montaje superficial |
| Tipo de Encapsulado | HTSOP-J8 |
| Conteo de Pines | 8 |
| Tensión de Referencia | 0.8V |
| Tipo de Salida | Ajustable |
| Dimensiones | 4.9 x 3.9 x 1mm |
| Temperatura de Funcionamiento Mínima | -25 °C |
| Tensión de Entrada Mínima | 4,5 V |
| Altura | 1mm |
| Tensión Máxima de Entrada | 8 V |
| Temperatura Máxima de Funcionamiento | +85 °C |
| Ancho | 3.9mm |
| Longitud | 4.9mm |










Valoraciones
No hay valoraciones aún.