Descripción
Serie CMB 0207
Capacidad de carga por impulsos avanzada para la protección de los circuitos con entrada de red o señal de pulsos de transitorios
También es adecuado para circuitos expuestos a altos niveles de interferencia electromagnética o descarga electroestática
Las aplicaciones incluyen todos los campos de automoción, telecomunicaciones, equipos industriales y médicos
CMB 0207 carbon film MELF resistors with advanced pulse load capability are the perfect choice for the protection of circuitry with signal and mains input lines from surge pulses. The resistors are also suitable for circuits exposed to high levels of electromagnetic interference or electro-static discharge. The applications are in all fields of automotive, telecommunication, industrial and medical equipment.
Special carbon film technology
Up to 3 kW single pulse capability
ESD capability: 16 kV, human body model
Sulfur resistant
Surge voltage capability up to 10 kV 1.2/50 μs pulse
APPLICATIONS
Automotive
Telecommunication
Industrial
Medical equipment
Resistencias SMT MELF (Metal Electrode Leadless Face)
| Atributo | Valor |
|---|---|
| Resistencia | 12kΩ |
| Tecnología | Película Fina |
| Encapsulado | Melf 0207 |
| Tolerancia | ±2% |
| Potencia Nominal | 0.4W |
| Serie | CMA0207 |
| Mínima Temperatura de Funcionamiento | -55°C |
| Máxima Temperatura de Funcionamiento | +155°C |










Valoraciones
No hay valoraciones aún.