Descripción
This PNP Bipolar Transistor is designed for general purpose amplifier applications. It is housed in the SOT-223, which is designed for low power surface mount applications.
High Current: 1.5 Amps
NPN Complement is BCP56
The SOT-223 Package can be soldered using wave or reflow. The formed leads absorb thermal stress during soldering, eliminating the possibility of damage to the die
Available in 12 mm Tape and Reel Use BCP53T1G to order the 7 inch/1000 unit reel. Use BCP53T3G to order the 13 inch/4000 unit reel.
Device Marking: BCP53 = AH, BCP53-10 = AH-10, BCP53-16 = AH-16
These Devices are PbFree, Halogen Free/BFR Free
| Atributo | Valor |
|---|---|
| Tipo de Transistor | PNP |
| Corriente DC Máxima del Colector | -1,5 A |
| Tensión Máxima Colector-Emisor | -80 V |
| Tipo de Encapsulado | SOT-223 (SC-73) |
| Tipo de Montaje | Montaje superficial |
| Disipación de Potencia Máxima | 1.5 W |
| Ganancia Mínima de Corriente DC | 40, 63, 100 |
| Configuración de transistor | Simple |
| Tensión Base Máxima del Colector | -100 V dc |
| Tensión Máxima Emisor-Base | -5 V dc |
| Frecuencia Máxima de Funcionamiento | 35 MHz |
| Conteo de Pines | 3 + Tab |
| Número de Elementos por Chip | 1 |
| Dimensiones | 6.7 x 3.7 x 1.65mm |
| Temperatura Máxima de Funcionamiento | +150 °C |











Valoraciones
No hay valoraciones aún.