Descripción
Relés de supervisión K8AK-PW/PM/PH/PA de Omron
Los relés de supervisión de la serie K8AK de Omron están diseñados por expertos para lograr un control preciso y fiable de los equipos e instalaciones industriales.
Los relés de supervisión K8AK-PW/PM se han diseñado para ofrecer mayor resistencia al ruido, por lo que son adecuados para el control de fuentes de alimentación trifásicas.
Los relés K8AK-PH son ideales para prevenir cuestións relacionados con el funcionamiento del motor y facilitan la detección de pérdidas de fase.
Los relés K8AK-PA son adecuados para el control de asimetría de tensión trifásica.
K8AH-PM1 Monitoring Relay.
• Resistant to inverter noise.
• Monitors over voltage, under voltage, phase sequence and loss for 3 and 4 wire power supplies.
• Switch setting.
• 2 x SPDT output relays.
• 5 A (resistive load) at 250 V ac
• Global power specification supported by one switchable unit.
• Output status monitored by using LED indicator.
K8AK-PM1 Model.
Monitoring Relay.
3-phase 3 wire mode, 200, 220, 230, 240 V ac.
3-phase 4 wire mode, 115, 127, 133, 138 V ac.
3-phase 3 or 4 wire input rages is switched using a DIP switch.
Power supply voltage is the same as the rated input value.
Features and Benefits.
• Input load 4.4 VA
• Automatic reset method.
• Power on LOCK time 1 s/5s (changed with the DIP Switch).
• Two SPDT relays NC (normally closed)
• Power (PWR) indicator – Green.
• Relay (RY) output – Yellow.
• Over / under – Red
• Case is PC and ABS, UL 94-V-0, N1.5.
• Weight 150 g.
• DIN Rail mounted.
• Protection IP 20
What is a Monitoring / Measuring Relay?
A monitoring / measuring relay is a protective control device, various types are available suiting what you wish to monitor. The relays receive input signals then monitor them and then output an alarm signal when a set value is reached (alarm relays). The relays protect your equipment against over voltage and over current faults. Monitoring relays monitor AC power supplies, voltage and current, analogue signals detecting unusual activity in equipment against set alarm thresholds.
Types of Monitoring Relays Available?
• Motor protection relays
• Temperature monitoring relays
• Water level control relays
• Voltage
• Current
Estándares
EN 60947-5-1, UL 508, IP 20
| Atributo | Valor |
|---|---|
| Aplicaciones de Monitorización | Fase |
| Fase Eléctrica | 3 |
| Configuración de los Contactos | SPDT |
| Tipo de Montaje | Carril DIN |
| Sensibilidad de Fase | Sobretensión, pérdida de fase, secuencia de fase, subtensión |
| Retardo | 0.1 → 30s |
| Serie | K8AK-PM |
| Longitud | 100mm |
| Rango de Temperatura de Funcionamiento | +60°C |
| Dimensiones | 100 x 22.5 x 90mm |
| Temperatura de Funcionamiento Máxima | +60°C |
| Tipo de Terminal | Roscado |
| Altura | 90mm |
| Anchura | 22.5mm |
| Temperatura de Funcionamiento Mínima | -20°C |








Valoraciones
No hay valoraciones aún.