Descripción
The MC100EPT26 is a 1:2 Fanout Differential LVPECL to LVTTL translator. Because LVPECL (Positive ECL) levels are used only +3.3V and ground are required. The small outline 8-lead SOIC package and the 1:2 fanout design of the EPT26 makes it ideal for applications which require the low skew duplication of a signal in a tightly packed PC board. The VBB output allows the EPT26 to be used in a single-ended input mode. In this mode the VBB output is tied to the D0bar input for a non-inverting buffer or the D0 input for an inverting buffer. If used, the VBB pin should be bypassed to ground via a 0.01 uF capacitor.
1.4ns Typical Propagation Delay
Maximum Frequency > 275 MHz Typical
The 100 Series Contains Temperature Compensation
Operating Range: VCC = 3.0 V to 3.6 V with GND = 0 V
Open Input Default State
Safety Clamp on Inputs
24mA TTL outputs
Q Outputs will default LOW with inputs open or at VEE VBB Output
Comunicación LVDS
La señalización de diferencial de baja tensión, o LVDS, es un sistema de señalización eléctrica que puede funcionar con velocidades muy altas sobre cables de cobre de par trenzado.
Aplicaciones: Firewire, SATA, SCSI
| Atributo | Valor |
|---|---|
| Tipo de Montaje | Montaje superficial |
| Tipo de Encapsulado | TSSOP |
| Conteo de Pines | 8 |
| Tipo de Salida | TTL |
| Dimensiones | 3.1 x 3.1 x 1.95mm |
| Función Lógica | Traductor |
| Corriente Máxima de Salida de Bajo Nivel | 24mA |
| Corriente Máxima de Salida de Alto Nivel | -3mA |
| Condición de Prueba de Retardo de Propagación | 20pF |
| Tensión de Alimentación Máxima de Funcionamiento | 3.6 V |
| Tipo de Retardo de Propagación Máxima @ CL Máximo | 4.1 ns @ 20 pF |
| Temperatura Máxima de Funcionamiento | +85 °C |
| Tensión de Alimentación de Funcionamiento Mínima | 3.6 V |
| Temperatura de Funcionamiento Mínima | -40 °C |









Valoraciones
No hay valoraciones aún.