Descripción
The CAT25160 are a EEPROM Serial 16-Kb SPI devices internally organized as 2048×8 bits. They feature a 32-byte page write buffer and support the Serial Peripheral Interface (SPI) protocol. The device is enabled through a Chip Select (CS) input. In addition, the required bus signals are a clock input (SCK), data input (SI) and data output (SO) lines. The HOLD input may be used to pause any serial communication with the CAT25160 device. These devices feature software and hardware write protection, including partial as well as full array protection.
10 MHz SPI compatible
1.8 V to 5.5 V supply voltage range
SPI modes (0,0 & 1,1)
32-byte page write buffer
Self-timed write cycle
Hardware and software protection
Block write protection – Protect 1/4, 1/2 or all of EEPROM array
Low power CMOS technology
1,000,000 program/erase cycles
100 year data retention
Industrial and Extended temperature range
8 lead PDIP, SOIC, TSSOP and 8-pad TDFN, UDFN packages
Applications
Automotive Systems
Communications Systems
Computer Systems
Consumer Systems
Industrial Systems
| Atributo | Valor |
|---|---|
| Tamaño de la Memoria | 16kbit |
| Tipo de Interfaz | Serie SPI |
| Tipo de Encapsulado | SOIC |
| Tipo de Montaje | Montaje superficial |
| Conteo de Pines | 8 |
| Organización | 2k x 8 bit |
| Tensión de Alimentación de Funcionamiento Mínima | 1.8 V |
| Tensión de Alimentación Máxima de Funcionamiento | 5.5 V |
| Tensión de Programación | 1.8 → 5.5V |
| Número de Bits de Palabra | 8bit |
| Dimensiones | 5 x 4 x 1.5mm |
| Número de Palabras | 2k |
| Data Retention | 100año |
| Temperatura de Funcionamiento Mínima | -40 °C |
| Tiempo de Acceso Aleatorio Máximo | 40ns |
| Temperatura Máxima de Funcionamiento | +85 °C |
| Estándar de automoción | AEC-Q100 |









Valoraciones
No hay valoraciones aún.